::Pismo Święte :: Czytania :: Katechizm :: Mszał Rzymski :: Liturgia godzin ::

:: STRONA GŁÓWNA

:: CARITAS
:: SKLEPIK

BIELANKI

Bielanki , obok ministrantów, stanowią drugą grupę liturgiczną. Jest ich około 35, w tym 7 starszych. Ich opiekunką jest siostra Agnieszka Adamczewska.

Bielanki w sposób czynny udzielają się w życiu parafii, biorą udział w procesjach, uroczystościach, jak również nabożeństwach.
Wraz z ministrantami przygotowują i prowadzą rozważania podczas nabożeństw Różańcowych i Drogi Krzyżowej.
W czasie procesji młodsze bielanki sypią kwiatki i niosą szarfy. Starsze bielanki niosą ozdobne poduszki i sztandar. A podczas wakacji wspólnie odpoczywają i poznają nowe miejsca w Polsce.
W tym roku planujemy wyjazd na początku lipca do Mszany, a pod koniec lipca liczymy, że uda się starszej grupie wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

W I niedzielę miesiąca bielanki przejmują oprawę Mszy Świętej o godz. 10.00, a następnie w Sali Teatralnej mają swoje spotkanie formacyjne.

Patronkami Liturgicznej Służby Dziewcząt są:

W pierwszej kolejności Niepokalana Maryja , która urodzona bez grzechu pierworodnego jest dla nas wzorem czystości i oddania Panu Bogu oraz służby Jezusowi dla zbawienia świata. Jej święto przypada 8 grudnia i dlatego w niedzielę najbliższą tej uroczystości bielanki odnawiają swoje przyrzeczenia, a nowe dziewczynki składają je po raz pierwszy.

Karolina Kózka (2.08.1898 - 18.11.1914).
Urodziła się 2 sierpnia 1898 we wsi Wał-Rudy, Galicja (region w Europie Środkowej).
Całe życie spędziła w rodzinnej wiosce, bardzo aktywnie uczestnicząc w życiu religijnym. Była bliską współpracowniczką miejscowego proboszcza - ks. Mendrali - w organizowaniu życia parafialnego i grup parafialnych (Apostolstwo Modlitwy, Bractwo Wstrzemięźliwości, Żywy Różaniec), pomagała także w prowadzeniu wiejskiej czytelni.
Została zamordowana jako 16-latka, broniąc się przed gwałtem ze strony rosyjskiego żołnierza na początku I wojny światowej. W pogrzebie wzięło udział około 3 tysięcy ludzi; zmarłą szybko otoczył kult męczeństwa i świętości.
Działalność biskupów Stepy i Ablewicza zainicjowały oficjalny proces beatyfikacyjny, rozpoczęty ostatecznie w 1965. 30 czerwca 1986 został przyjęty dekret o męczeństwie Karoliny Kózkówny; 10 czerwca 1987, podczas wizyty w Tarnowie, papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną.

Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne dziewczynki.