Drogie Siostry i Bracia,
Wielebni Duszpasterze

Zbliża się koniec roku szkolnego a wraz z nim oczekiwany przez wszystkich czas wakacji, urlopów, letniego odpoczynku. Czas szczególny – dalszych i bliższych wyjazdów, podejmowania aktywności pozwalających rozwijać zainteresowania. Jak zawsze przypominamy: wakacje nie są czasem odpoczynku od Boga i od wiary, wręcz przeciwne – są okazją do kontynuacji wspólnotowej i osobistej pracy formacyjnej, czasem rekolekcji i spotkań z Bogiem.

Po okresie ograniczeń wynikających z sytuacji pandemicznej powracamy do praktyki wielu form aktywności duszpasterskiej. Wśród nich bardzo istotną rolę pełnią w Polsce pielgrzymki. Pielgrzymowaliśmy zawsze chętnie i licznie – szczególnie na Jasną Górę. Pielgrzymki warszawskie od stuleci są przejawem bogactwa życia duchowego mieszkańców Stolicy i Mazowsza.

Wam, Siostry i Bracia, kapłanom pracującym we wspólnotach diecezji warszawsko-praskiej pragnę przypomnieć o duchowym dziele, jakim są dwie pielgrzymki na Jasną Górę organizowane przez naszą diecezję. To Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza (znana jako Pielgrzymką Rodzin), odbywająca się w terminie od 5 do14 sierpnia oraz Praska Pielgrzymka Piesza (znana jako Pielgrzymka Pomocników Maryi Matki Kościoła), trwająca od 16 do 26 sierpnia.

Z całego serca zachęcam wszystkich, którzy pragną wyruszyć na pątniczy szlak do wyboru jednej z nich. Proszę także duszpasterzy, by wielkodusznie poświęcili swój czas, udając się ze swoimi parafianami na szlak w którejś z tych pielgrzymek. Szczególnie młodzi ludzie potrzebują obecności duszpasterza, który swoją obecnością pomaga przezwyciężyć opory przed wyruszeniem na trasę. Zawiązane podczas wspólnej drogi przyjaźnie i duchowe więzi z pewnością zaowocują w dalszej pracy duszpasterskiej, kiedy po wakacjach wrócimy do codziennego rytmu roku liturgicznego.

Wszystkim przyszłym pielgrzymom już dzisiaj błogosławię na drogę od Pani Jasnogórskiej.

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski 


  1. Dzisiaj po Mszy Św. o godz.10.00 w naszej parafii będzie miał miejsce piknik rodzinny. Zapraszamy na to spotkanie pełne radości i dobrej zabawy.

Przewidziano wiele atrakcji. Szczególnie pomyślano o dzieciach, dla których zorganizowane jest wiele zabaw: będą animatorzy od slajmów, baniek mydlanych, zabaw ruchowych, budowania figurek z balonów. Będą również gry planszowe i wata cukrowa. Podczas całego pikniku oprawę muzyczną do dobrej zabawy zapewni DJ. Na koniec zabawy dzieci otrzymają małe pamiątki. Całość zakończy wspólne grillowanie.Dla rodziców przewidziano również okazję do porozmawiania o rzeczach ważnych i istotnych dla życia małżeńskiego i rodzinnego. Będzie bowiem dostępna Kawiarenka Dialogowa Małżonków.

Zapraszamy jeszcze raz serdecznie na to wspólne

rodzinne świętowanie!


  1. W najbliższy czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msze Święte odprawimy w porządku niedzielnym.  Po Mszy Świętej o godzinie 13.00 wyruszy procesja do czterech ołtarzy, która zakończy się przy kościele drewnianym. Prosimy, aby pierwszy ołtarz przygotowały Koła Różańcowe, Legion Maryi oraz Rodziny Szensztackie ,drugi –Służby Liturgiczne (prosimy rodziców, którzy chcieliby pomóc, o zgłoszenie się do zakrystii), trzeci – Chór, czwarty ołtarz zostanie przygotowany przez pracowników kościoła drewnianego. Dziewczynki z klas 1-5 SP, które chcą sypać kwiaty podczas procesji, zapraszamy na próbę w Boże Ciało o godz. 12.00.Wiernym, którzy będą tego dnia pobożnie uczestniczyć w Procesji Eucharystycznej, udziela się odpustu zupełnego.

3.Dla rodzin z naszej parafii są organizowane spływy kajakowe : Jednodniowy rzeka Wkrą dnia 18.06.2022 r. (zapisy do jutra) i 4 dniowy rzeką Czarną Hańczą w dn. 22-25.07.2022r.  Zapisy do 20.06  i bliższe informacje u ks. Dariusza.


4.Ogłoszenie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej

„Jako wspólnota przełożonych i kleryków WSD DWP pragniemy skierować słowa zachęty i odwagi do młodych mężczyzn, którzy słyszą głos powołania kapłańskiego. Wierzymy, że Chrystus Pan także i dziś woła do serc wielu z Was i pragnie Was zaprosić do przygody oddania Mu swojego życia na służbę Kościoła i drugiego człowieka. Seminarium naszej Diecezji stoi przed Wami otworem, aby pomóc w rozpoznaniu powołania i właściwego go kształtowania. Każdego młodego mężczyznę doświadczającego wołania Pana Jezusa: „Pójdź za Mną” – zapraszamy do zapoznania się z warunkami rekrutacji do WSD DWP w Warszawie Tarchominie. Warunki te dostępne są na stronie internetowej seminarium oraz naszej diecezji”.

Jednocześnie wszystkim księżom, siostrom zakonnym i wiernym świeckim wyrażamy wdzięczność za modlitwy w intencji powołań i wsparcie naszego domu formacyjnego.


5.W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu wspominamy następujących Świętych:

– w poniedziałek – Św. Antoniego z Padwy – prezbitera i doktora Kościoła

– we wtorek – Bł. Michała Kozala – Biskupa i Męczennika

– w piątek – Św. Brata Alberta Chmielowskiego  – zakonnika


 ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

W najbliższym czasie mają zamiar zawrzeć związek małżeński:

– Jakub Piotr Ruszkowski – kaw. z par. tut.

– Magdalena Anna Mucha – panna z par. tut.

Zapowiedż pierwsza

 

-Artur Jankowski – kaw. z par. tut.

– Dorota Demidziuk – panna z par. tut.

Zapowiedz pierwsza

Jeśli istnieją  jakieś przeszkody do zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy wymienionymi narzeczonymi, należy je przedstawić tutejszym duszpasterzom.