Słowo pasterskie w związku z przygotowaniem do 100. rocznicy poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

Siostry i Bracia, Drodzy Diecezjanie!

W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 11 czerwca 2021 r. w Krakowie, Episkopat Polski na czele z abp. Stanisławem Gądeckim, w 100-lecie poświęcenia naszej Ojczyzny Sercu Jezusa, kolejny raz zawierzy Polskę Bożemu Sercu. Chcemy i my – jako Kościół warszawsko-praski – włączyć się w to wyjątkowe wydarzenie, podejmując modlitewne, duchowe przygotowanie. Apostołka kultu Serca Jezusowego – św. Małgorzata Maria Alacoque, w czasie objawień usłyszała od Pana Jezusa: „Oto Serce, które tak umiłowało ludzi, a w zamian za to otrzymuje niewdzięczność, wzgardę i zapomnienie”. Prosił On ją także, aby starała się wynagradzać za ludzką niewdzięczność i oziębłość, jakich doznaje Serce Boże.

Wsłuchując się w prośbę Pana Jezusa, gorąco zachęcam, abyśmy podjęli w parafiach codziennie od 4 do 11 czerwca  adorację Najświętszego Sakramentu jako zadośćuczynienie nie tylko za grzechy, lecz także za wszelkie przejawy braku miłości wobec Miłości Boga objawionej na krzyżu. Niech będzie to również nasze dziękczynienie za Serce Jezusa, które otwarte włócznią żołnierza nigdy nie zamknęło się na człowieka. Modlitwa, nasze trwanie z Jezusem, jest dziś naprawdę potrzebna, bo i wiele intencji jest do obmodlenia: sprawy naszej Ojczyzny, Kościoła, diecezji, naszych rodzin.

W piątek 11 czerwca, we wszystkich kościołach w Polsce, zostanie odmówiony akt poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Pana Jezusa. W niedzielę 13 czerwca o godz. 18.00 odprawię zaś uroczystą Mszę św. w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na Pradze. Będzie to nasze, warszawsko-praskie uwielbienie Serca Bożego, dlatego proszę, aby we wszystkich parafiach Księża Proboszczowie – w tym samym czasie i w duchowej łączności ze mną – sprawowali Eucharystię. Przez pandemię nie możemy zgromadzić się wszyscy razem, ale ufam, że nasza duchowa łączność i modlitwy kierowane do Serca Pana Jezusa będą wyrazem czci, jaką winniśmy okazać Bogu za Jego Miłość i Miłosierdzie.

Wszystkim z serca błogosławię

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski


 1. W najbliższy czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msze Święte odprawimy w porządku niedzielnym. Po Mszy Świętej o godzinie 13.00 wyruszy procesja do czterech ołtarzy, która zakończy się przy kościele drewnianym. Prosimy, aby pierwszy ołtarz przygotowały Koła Różańcowe, Legion Maryi oraz Rodziny Szensztackie,  drugi Służby Liturgiczne, trzeci Chór, czwarty ołtarz zostanie przygotowany przez pracowników kościoła drewnianego. Wiernym, którzy będą tego dnia pobożnie uczestniczyć w Procesji Eucharystycznej, udziela się odpustu zupełnego. Jest to też tzw. święto nakazane, dlatego obowiązuje nas udział we Mszy św. a nie tylko Procesji.

 2. W Oktawie Bożego Ciała, chcąc odpowiedzieć na wezwanie Ks. Biskupa Romualda Kamińskiego, zachęcamy do modlitwy w intencjach wymienionych w Słowie Pasterskim. Codziennie od piątku 04.06 do piątku 11.06 będzie obowiązywał  następujący porządek:
  – o godz. 17.30 – wystawienie Przenajświętszego Sakramentu i możliwość indywidualnej Adoracji,
  –  o godz. 18.00 Msza Św.
  –  po Mszy Świętej – Nabożeństwo Czerwcowe z procesją wokół kościoła.


 3. Tak jak zapowiadaliśmy, będzie  zorganizowany wyjazd kolonijny dla dzieci i młodzieży z naszej parafii. Został zaplanowany w dniach  09-21.07.2021 r. w Lewinie Kłodzkim.
  Są jeszcze wolne miejsca! Zapewniamy: przejazd, zakwaterowanie w ośrodku  wraz z całodziennym wyżywieniem oraz wiele atrakcji. Przewidywany Koszt ok. 600 zł. Zapisy przyjmujemy w zakrystii i kancelarii.
  Spotkanie organizacyjne dla rodziców we wtorek 01.06 po Mszy Św. wieczornej.


 4. W przyszłą niedzielę po Mszach Św. odbędzie się przed kościołem zbiórka do puszek na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.
 5. W tym tygodniu przeżywać będziemy pierwsze dni miesiąca czerwca:
  – piątek – możliwość spowiedzi od godz. 17.30
  – sobotę – o godz.8.00 – Msza Św. w intencji Kół Żywego Różańca i Adoracja Przenajświętszego Sakramentu do godz. 10.00.


 6. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu wspominamy następujących Świętych:
  – w poniedziałek – Nawiedzenie Najświętsze Maryi Panny,
  – we wtorek – Św. Justyna – Męczennika,
  – w sobotę  – Św. Bonifacego – Biskupa i Męczennika.


 7. Zapowiedzi przedslubne; w najbliższym czasie mają zamiar zawrzeć związek małżeński:
  – Michał Gajos – kaw. z par. tut. i Dorota Szydło – panna z par. Podwyższenia Krzyża Św. w Radomiu. Zapowiedź pierwsza;
  – Przemysław Kowalski – kaw. z par. tut. i Dorota Szymkiewicz – panna z par. tut. Zapowiedź pierwsza;
  – Konrad Dąbrowa – stanu wolnego z par. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie i Krystyna Małgorzata Florek – stanu wolnego z par. tut. Zapowiedź druga.
  Jeśli istnieją  jakieś przeszkody do zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy wymienionymi narzeczonymi, należy je przedstawić miejscowym duszpasterzom.